Współczesne obrączki ślubne – tradycja i nowoczesność

obrączki ślubne kraków

Dla wielu osób ceremonia ślubu jest szczególnie wzruszającym dniem życia. Sakrament ten wiąże małżonków do końca życia, a znakiem ich uczucia, wierności i zaangażowania są obrączki.

Obrączki ślubne – część obrzędu ślubu od XIII wieku

Z początku nie było rozróżnienia na pierścienie zaręczynowe i obrączki, skutkiem tego mają one wspólne dzieje, które sięgają daleko w Starożytność. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., w rezultacie czego przekazanie żonie pierścienia stało się częścią obrzędu ślubu. Niewiele osób wie jednakże, że mężowie zaczęli nosić na ręku obrączkę ślubną kilkaset lat później. I chociaż wcześniej zdarzało się, iż wsuwali pierścienie na dłoń gdy odjeżdżali na wojnę, aczkolwiek zwyczaj ten rozpowszechnił się szerzej w minionym stuleciu, a konkretnie w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przywodziła na pamięć wojakowi, iż wyczekuje na niego żona, za którą walczy i której ma obowiązek być wierny. W naszym kraju nosi się obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej ręki, aczkolwiek w innych krajach, jak np. w Kanadzie, w Brazylii, w Wielkiej Brytanii albo we Włoszech, zakłada się je na lewą dłoń, gdzie zgodnie z niegdysiejszymi wierzeniami biegnie tzw. “żyła miłości”, prowadząca prosto do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, młoda para mierzy oraz poszukuje obrączek razem, jednak tradycja mówi, że narzeczona nie powinna pokrywać ich kosztu, ponieważ jest to obowiązek przyszłego męża.

Współczesne obrączki

Przeciwnie do pierścionków zaręczynowych, obrączki charakteryzują się skromniejszym designem. Na przestrzeni wieków wytwarzano je z przeróżnych materiałów, w mniejszym lub większym stopniu trwałych. Dopiero później użyto do tego metale (takie jak żelazo lub mosiądz) symbolizujące siłę miłości. Dzisiaj do ich stworzenia używa się z reguły platyny oraz złota, które są symbolem zaufania do współmałżonka. Naturalnie, zdobi się je nierzadko kamieniami szlachetnymi, jednak w dalszym ciągu najczęściej kupowane są proste, uniwersalne złote pierścienie i subtelne obrączki, w których zastosowano dwa typy złota (przykładowo różowe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek, mają również nierzadko w swojej ofercie grawerowanie artystyczne. Mamy zatem opcję personalizacji obrączki dopisując do nich datę ślubu, imię małżonka albo znaczący dla nowożeńców cytat.

Nasz adres:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]