Kluczowy element szalunków – sklejka szalunkowa

Sprawdź, gdzie zamówić sklejkę Peri.

Deski szalunkowe to kluczowy komponent instalacji szalunkowych. Tę funkcję mogą pełnić zwykłe deski z drewna lub płyty wytworzone z innego materiału, jednak na ogół stosowana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można więc wybudować obiekty z murami wykonanego z tego kompozytu. Szalunki znajdują również zastosowanie w budowlach murowanych, gdzie umożliwiają wykonanie otworów na stolarkę, czyli okna czy drzwi. Wyjaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co zrobić, jeśli jej potrzebujemy, a nie możemy kupić własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – typy

Kiedyś w szalunkach na ogół używane były deski z bloków drewna. Te aczkolwiek były kosztowne, a jednocześnie nie posiadały właściwych parametrów – zwykle źle radziły sobie z wilgocią. Z tej przyczyny obecnie używana jest głównie sklejka szalunkowa. Produkuje się ją z przeróżnych gatunków drewna – zazwyczaj z topoli, brzozy lub olchy. W ofercie producentów znajdują się przeróżnego rodzaju sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, które produkuje się przy użyciu żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Drugi popularny wariant to sklejka antypoślizgowa zabezpieczona z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – a może wynajem?

Firmy budowlane posiadają zwykle swoją sklejką szalunkową wraz z modułami pozwalającymi na jej łączenie. Kiedy jednak zamierzamy wybudować garaż lub dom własnymi siłami, nie ma konieczności kupowania wszystkich elementów szalunków – można je wypożyczyć, np. w Małopolsce na stronie ABCszalunki.pl. Poza samej sklejki szalunkowej, firma służy również wynajmem innych elementów potrzebnych do postawienia szalunków – między innymi głowic oraz łączników.

Nasz adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]