Szalunki – systemy do łatwego montażu i demontażu

Zamów szalunki Kraków.

Deskowanie, czyli po prostu szalunki, to krótkotrwałe konstrukcje pozwalające na stawianie murów budynków. Zazwyczaj używa się ich podczas wylewania ścian betonowych – wtedy są one konieczne do tego, aby należycie je ukształtować i zapobiec rozlewaniu się kompozytu. Poza tym szalunki wykorzystuje się również w czasie stawiania obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia wykonanie prześwitów na drzwi, bramy i okna. W tym artykule objaśniamy, z czego robi się obecnie szalunki i w jaki sposób inwestorzy mogą je nabyć.

Z jakich surowców wykonane są szalunki?

Najstarszym typem szalunków jest konstrukcja sporządzona z desek drewnianych ewentualnie mocnych sklejek zespolonych ze sobą gwoździami, która po zdemontowaniu może zostać wykorzystana ponownie. Demontaż takich szalunków jest jednak kłopotliwy – większa część inwestorów i wykonawców decyduje się zatem na użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – systemów przeznaczonych do błyskawicznego i łatwego rozkładania oraz składania. Tego rodzaju szalunki mogą być wykonane z metalu, drewna lub sklejki, jak również łączyć w sobie dwa albo trzy materiały. Zazwyczaj jednak korzysta się ze sklejki – przede wszystkim z takich rodzajów drewna jak brzoza czyi topola, a strukturę łączą głowice ze aluminium lub stali, narożniki, łączniki i belki.

Wynajem szalunków – kiedy się to opłaci?

Firmy na co dzień zajmujące się pracami budowlanymi posiadają własne szalunki. Inaczej jest jednak w przypadku brygad, które oferują odmienne usługi czy inwestorów indywidualnych, którzy planują zamierzających postawić jeden obiekt. Zakup wszelkich modułów niezbędnych do skonstruowania szalunku byłby całkiem nierentowny . Znacznie rozsądniejszym rozwiązaniem jest wypożyczenie szalunków.

Nasz adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]