Typy i zastosowanie sklejki szalunkowej

Dalsze informacje o sklejce szalunkowej.

Deski szalunkowe to kluczowy element szalunków. Tę funkcję mogą pełnić typowe deski drewniane lub płyty wytworzone z innego surowca, jednak zazwyczaj stosowana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można więc wybudować budynki z murami wykonanymi z tego materiału. Szalunki znajdują też zastosowanie w budynkach murowanych, gdzie umożliwiają wykonanie otworów na stolarkę, tj. drzwi czy okna. Wyjaśniamy, z czego wytwarzana jest sklejka szalunkowa i co zrobić, jeśli jej potrzebujemy, a nie możemy nabywać własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – typy

Kiedyś w szalunkach z reguły stosowane były deski z litego drewna. Te jednak były kosztowne, a przy tym nie posiadały wymaganych parametrów – zwykle źle radziły sobie z wilgocią. Dlatego współcześnie wykorzystywana jest najczęściej sklejka szalunkowa. Wytwarza się ją z przeróżnych gatunków drewna – zazwyczaj z topoli, brzozy lub olchy. W ofercie producentów znajdziemy przeróżnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są wersje wodoodporne, które wytwarza się przy użyciu żywicę mocznikowo-melaminowo-formaldehydową. Drugi często wykorzystywany wariant to sklejka antypoślizgowa oklejona z obu stron warstwą perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajmij, jeśli nie możesz kupić

Firmy budowlane mają przeważnie swoją sklejkę szalunkową wraz z podzespołami pozwalającymi na jej łączenie. Kiedy jednak planujemy budowę domu lub garażu na własną rękę, nie ma konieczności zakupu wszystkich elementów szalunków – możemy je wynająć, np. w Krakowie przez stronę ABCszalunki.pl. Prócz samych desek, firma służy także wynajmem innych akcesoriów potrzebnych do postawienia szalunków – m.in. łączników i głowic.

Nasz adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]