Stomatologia mikroskopowa – precyzja w leczeniu kanałowym

Leczenie kanałowe dla większości nas nie jest przyjemnym zagadnieniem. Obecnie jednak, stosując innowacyjne sprzęty i – w szczególności – efektywne środki znieczulające, lekarze są w stanie zagwarantować nam, że leczenie będzie w stu procentach bezbolesne. Leczenie kanałowe jest niezbędne za każdym razem, kiedy rozwinie się stan zapalny miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Polega na użyciu ultracienkich narzędzi, przez co dentysta może dotrzeć do najgłębiej zlokalizowanych warstw uzębienia. Warto przy tym pamiętać, że w leczeniu kanałowym korzysta się także z innych, nierzadko bardzo złożonych technologicznie narzędzi. Jakich?
Sprzęt do leczenia kanałowego
Oprócz narzędzi ręcznych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym naprawdę istotne są mikroskopy operacyjne, które obraz ze środka zęba transmitują do ekranu przed oczami dentysty, ograniczając niemal do zera ryzyko różnego rodzaju błędów. W leczeniu kanałowym kluczowe będzie również mierzenie głębokości kanałów. Wypracowanie dużej precyzji umożliwiają specjalistyczne urządzenia elektroniczne – endometry. Oprócz tego stomatolodzy stosują też specjalne narzędzia, które pozwalają na maszynowe opracowanie kanałów, a dzięki temu – znaczne przyspieszenie zabiegu oraz poprawienie samopoczucia pacjenta.
Leczenie kanałowe – kiedy refundowane?
Decydując się na leczenie kanałowe należy pamiętać, iż nie we wszystkich sytuacjach jest ono refundowane przez fundusz zdrowia. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami zapewnione jest osobom niepełnoletnim. Inni nie muszą płacić za leczenie kanałowe zębów przednich – siekaczy, a także kłów. Leczenie kanałowe zębów tylnych jest zaś pełnopłatne. Jeżeli będzie ono niezbędne, powinniśmy wybrać się do lekarza dysponującego odpowiednimi narzędziami i wcześniej sprawdzić, co o leczeniu u niego poprzedni klienci piszą w sieci.