Toksyna botulinowa jej wykorzystanie medycynie

Zajrzyj na revitae.com.pl, aby otrzymać informacje o botoksie w Kielcach.

Toksyna botulinowa, popularnie nazywana po prostu botoksem, to substancja białkowa wytwarzana przez jeden z typów bakterii z grupy anaerobów, która za sprawą swoich właściwości znalazła rozległe zastosowanie w medycynie, zwłaszcza estetycznej. Jak zatem stosuje się tę egzotoksynę i czy jest ona niegroźna?

Botoks ogranicza sygnały przesyłane pomiędzy tkanką mięśniową a komórkami nerwowymi

Toksyna botulinowa jest jedną z silniejszych znanych neurotoksyn, której oddziaływanie polega na hamowaniu sygnałów transmitowanych między nerwami a tkanką mięśniową. To z tej przyczyny jego konsumpcja (np. razem z przeterminowanym pożywieniem) może być nad wyraz niebezpieczne, ponieważ w niektórych sytuacjach prowadzi do zatrzymania akcji serca. Jednak tenże efekt rozluźnienia mięśni, do którego prowadzi botoks, lekarze od pięćdziesięciu lat stosują do leczenia schorzeń, w których występuje niewłaściwe napięcie mięśniowe, np. przy ciężkich casusach migreny, przykurczach po udarze oraz kurczu twarzy. Botoks szeroko wykorzystuje się również w leczeniu bruksizmu, to znaczy patologicznego zgrzytania zębami, gdyż ostrzyknięcie wybranych miejsc tą egzotoksyną likwiduje napięcie mięśni żuchwy, a w konsekwencji zapobiega uszkodzeniom szkliwa oraz ścieraniu się zębów. Botulinotoksyna pomaga również osobom cierpiącym na nadpotliwość – aplikowana w obszary, gdzie ciało wytwarza zbyt duże ilości potu, powstrzymuje jego wydzielanie się nawet do 6 miesięcy.

Botoks – zastosowanie w medycynie estetycznej

Stereotypowy Polak przeważnie botoks kojarzy natomiast z zabiegami medycyny estetycznej. I w rzeczy samej, toksyna ta jest tu używana w szerokim zakresie. Korzysta się z niej w celu redukcji zmarszczek. Wstrzyknięcie botoksu to zabieg bezbolesny oraz szybki. Preparat botoksu wygładza skórę i zmniejsza napięci mięśni odpowiedzialne za tworzenie się bruzd. To dlatego na ogół stosuje się go do likwidacji tzw. “zmarszczek palacza” oraz kurzych łapek widocznych w okolicach oczu. Z pomocą botoksu można również zmniejszyć intensywną potliwość skóry na czole.

Nasz adres:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]