Faktura ustrukturyzowana – wystawisz ją w Krajowym Systemie e-Faktur

Zajrzyj w to miejsce, jeżeli potrzebujesz szczegółowych wiadomości na temat faktury ustrukturyzowanej.

System faktur ustrukturyzowanych miał pierwotnie funkcjonować już w październiku 2021 r., ale finalnie właścicielom przedsiębiorstw na dostęp do Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać trochę dłużej. Projekt ruszył z początkiem 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym używanie KSeF jest fakultatywne, począwszy od roku 2023 będzie to koniecznością dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla przedsiębiorców zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktura ustrukturyzowana – nigdy więcej nieprawidłowego odczytywania informacji z faktur!

Faktury ustrukturyzowane to po prostu dokumenty elektroniczne, które posiadają precyzyjnie sformułowaną strukturę informacji zapisanych z zastosowaniem języka znaczników XML. Takie kodowanie zasadniczo mało co mówi osobie, która nie ma wiedzy jak go rozszyfrować, jednak dla dostosowanego oprogramowania do rozliczania oraz wystawiania faktur taki dokument jest absolutnie czytelny. Dzięki temu, iż faktury otrzymują jednakową strukturę niezależnie od tego jakich programów księgowych użyją kontrahenci transakcji, dane zawarte w fakturze ustrukturyzowanej będą rozszyfrowane tak samo. Jest to ważna zmiana na lepsze zwłaszcza dla biur rachunkowych, które dotąd nagminnie mają do czynienia z przypadkami niepoprawnego odczytywania przez oprogramowanie księgowe danych z faktur przekazywanych przez klientów w formie pliku PDF czy zdjęcia faktury papierowej. Faktura ustrukturyzowana kategorycznie eliminuje możliwość pomyłki przy wprowadzaniu informacji z faktury przez księgowego, jak również nieprawidłowego ich rozszyfrowania przez technologię optycznego rozpoznawania znaków.

Korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur zwalnia z obowiązku przesyłania pliku JPK_FA

Wszyscy przedsiębiorcy od 1 stycznia 2021 r. mogą odebrać lub wystawić fakturę ustrukturyzowaną wykorzystując Krajowy System e-Faktur uruchomiony przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF osoby prowadzące działalność przede wszystkim są zwolnieni z wymogu przekazywania pliku JPK_FA, szybciej otrzymają zwrot podatku VAT, a także zyskują poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, gdyż mogą być pewni, że faktury się nie zgubią (system przetrzymuje informacje o nich przez dekadę). Z drugiej strony Ministerstwo Finansów ma w ręku instrument, który pozwala na dokładniejszą kontrolę systemu podatkowego, czyli lepiej zapobiega wykroczeniom w sferze podatku akcyzowego, dochodowego i VAT. Co istotne, nieodzowność stosowania KSeF nie zamyka drogi do używania zewnętrznego oprogramowania księgowego, lecz musi ono być zintegrowane z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]