Podstawowe informacje o systemie SWIFT

W tym miejscu odnajdziesz szczegółowe wiadomości dotyczące systemu SWIFT.

Pomimo, iż praktycznie systematycznie korzystamy z przelewów bankowych, wiele Polaków pierwszy raz usłyszało o istnieniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście wdrożenia sankcji w stosunku do Rosji w związku z wojną na Ukrainie. Tymczasem system SWIFT używany jest już od lat siedemdziesiątych XX wieku i stanowi jeden z fundamentów wydajnego działania światowego rynku finansów.

Z systemu bankowego SWIFT korzystają nie tylko banki

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku oznacza Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie jednak tym skrótem określa się po prostu międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby bez wątpienia zdecydowanie bardziej skomplikowane niż teraz. SWIFT to bardzo popularny, lecz nie jedyny działający w dzisiejszych czasach system tego rodzaju. Poza nim przykładowo w Naszym kraju korzysta się także z systemów: Elixir, SORBNET czy SEPA.Na świecie wykorzystywane są także przeróżne systemy lokalne, obsługujące jedynie rozliczenia między bankami na terenie jednego kraju.

Co jest w związku z tym najważniejszym atutem systemu bankowego SWIFT? Działa on nieomal we wszystkich krajach na świecie i stosują go nie tylko banki, których liczba aktualnie przekracza już 11 tys., ale również giełdy, domy maklerskie i sporo innych instytucji finansowych. Każdy uczestnik systemu SWIFT musi mieć swój unikatowy kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr i liter). Możliwe jest także przypisywanie kodu SWIFT oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod zawiera 11 znaków.

System bankowy SWIFT – prezentujemy kody BIC znanych polskich banków

Nawet jeżeli zaledwie okazjonalnie realizujesz przelewy międzynarodowe, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, a co najmniej wiedzieć jak w mgnieniu oka znaleźć taką informację. Niżej znajdziesz kody BIC/SWIFT kilku największych banków, mających oddziały w Polsce.

– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]