Działanie i zastosowanie węzła optycznego

Potrzebujesz węzła optycznego? Koniecznie odwiedź ten adres.

Współczesne sieci telekomunikacyjne prawie za każdym razem tworzy się z użyciem przewodów światłowodowych. Jest to skutkiem wyjątkowych cech światłowodu – prędkości przekazu informacji oraz niewielkich zniekształceń. Jak wiadomo, instalacje tego rodzaju nie mogłyby funkcjonować bez odpowiednich podzespołów umożliwiających przekaz danych i późniejsze dekodowanie. Aby zamontować taką instalację niezbędne są takie części jak multiswitche oraz nadajniki optyczne, jak również węzły optyczne. Te ostatnie są najważniejsze dla funkcjonowania całej sieci – umożliwiają bowiem zmianę sygnału optycznego na tradycyjny i przez to dostarczenie dostępu do sieci krańcowym abonentom. Jak więc działają? Jakie parametry musi wykazywać odpowiedni węzeł optyczny?

Węzeł optyczny – jak działa?

Jak już napisaliśmy, węzeł optyczny przyjmuje sygnał światłowodowy, by przesłać impuls elektryczny. Warto przy tym nadmienić, iż jego funkcjonalność nie sprowadza się wyłącznie do tego, gdyż węzeł optyczny potrafi też wykonać odwrotną operację. Częstotliwości, na których zazwyczaj pracuje węzeł optyczny to od paru megaherców do aż jednego gigaherca. Do poprawnego działania węzła optycznego potrzebna jest także właściwa osłona, chroniąca wrażliwe elementy wewnątrz urządzenia przed pyłem, wodą oraz innymi zagrożeniami – zazwyczaj wykonana z metalu.

Parametry węzła optycznego

O tym, czy dany węzeł optyczny będzie dobry, decydują określone cechy. Najważniejsze będzie pasmo pracy węzła oraz moc sygnału – od tego zależy wszak liczba krańcowych odbiorców, do których prześle informacje. Poza tym warto zwrócić uwagę na pobór prądu – w ogromnym stopniu wpływa to na cenę użytkowania węzła optycznego. Chcąc uniknąć problemów przy serwisowaniu instalacji, warto również przetestować metody konfiguracji urządzenia – dobrze, jeżeli pozwala na zdalną korekcję ustawień.

Nasz adres:
GZT TELKOM-TELMOR Sp. z o.o.
ul. Schuberta 104
80-172 Gdańsk

Tel.: (+48 58) 382-33-49
E-mail: [email protected]