Gdzie się wykorzystuje silniki prądu stałego?

Dowiedz się więcej o silniku elektrycznym na prąd stały.

Dużo przedmiotów, z którymi stykamy się codziennie i bez których nie wyobrażamy sobie życia, by działać stosuje silniki elektryczne prądu stałego. Szczotkowe czy też bezszczotkowe, małe bądź olbrzymie, te urządzenia zmieniły nasz sposób pracy i życia, tymczasem przeciętny człowiek zwykle nie ma świadomości tego, jak działają te silniki, ani z jakich modułów składają się.

Co wypada wiedzieć o silnikach DC?

Zadaniem silników na prąd stały jest przekształcenie energii elektrycznej na mechaniczną. Jak wskazuje ich nazwa, zasila je prąd, w którym zwrot i kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego typu istnieją od nieomal dwóch wieków i są wspólnym osiągnięciem kilkunastu osób. Do ich opracowania, następujących ulepszeń i ostatecznie ich wprowadzenia do ogólnego użycia w różnorodnego rodzaju urządzeniach, przyczyniły się wynalazki oraz badania czołowych innowatorów połowy XIX w., takich jak m.in. Michael Faraday, Thomas Davenport czy Gaston Planté. Silniki DC składają się ze nieruchomego statora, dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi wytwarza się pole magnetyczne, rotora, komutatora i szczotek. Współcześnie często używane są też silniki BLDC, to znaczy bezszczotkowe, które głównie ze względu na brak tego cyklicznie ulegającego awarii podzespołu, są postrzegane za znacznie trwalsze, bezpieczniejsze i są generalnie cenione za wyjątkową niezawodność, a także bezgłośne działanie.

Gdzie używa się silników elektrycznych DC?

Teza, że silniki na prąd stały są wykorzystywane praktycznie wszędzie to nie przesada. Jeśli posiadasz odtwarzacz CD lub korzystasz w notebooku z dysków HDD, to w ich mechanizmie z pewnością wykorzystano bezszczotkowy silnik. Silniki elektrycznena prąd stały są podzespołem sterowanych radiowo pociągów i samochodów, czyli zabawek, którymi zachwycaliśmy się w dzieciństwie i które pewnie damy także naszym potomkom. Silniki tego rodzaju znajdują się w dużych i małych pompach hydraulicznych niezbędnych w licznych gałęziach przemysłu, np. budowlanej, produkcyjnej oraz wydobywczej. W przyszłości, dzięki silnikom prądu stałego poruszanie się samochodami elektrycznymi będzie powszedniością, a już teraz te silniki ułatwiają naszą mobilność, ponieważ to one napędzają popularne rowery elektryczne, hulajnogi i segwaye. Silniczków prądu stałego używają także pasjonaci elektroniki do realizacji autorskich prototypów z obszaru robotyki oraz mechaniki.

O ile silniki prądu stałego o małej mocy bez przeszkód da się kupić w sklepach hobbystycznych bądź z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego użytkowania osiągalne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, dostarczających niezawodne rozwiązania od szanowanych producentów.

Nasz adres:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]