Z czego składają się motoreduktory i gdzie się je wykorzystuje?

Szukasz motoreduktora ślimakowego? Sprawdź ultrarobotics.pl/motoreduktory/.
Motoreduktory to po prostu nierozłączne układy napędowe zbudowane z przekładni oraz silnika elektrycznego. Jak funkcjonują motoreduktory i gdzie się je stosuje? Dowiesz się tego poniżej.
Motoreduktor – redukuje prędkość obrotową silnika
Motoreduktory umożliwiają wydajne wykorzystanie silników elektrycznych w roli napędu w najróżniejszych zastosowaniach w przemyśle. Dzięki przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika jest zmniejszana nawet kilkusetkrotnie, przy równoległym proporcjonalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Rzecz jasna sprawność przekładni z żadnym układzie nie jest 100%, zatem zawsze pojawia się niewielka różnica pomiędzy mocą wyjściową i wejściową w układzie. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor na ogół wchodzą także inne podzespoły jak sprzęgła bądź hamulce. Ogromną zaletą motoreduktorów jest fakt, że są to gotowe układy, które da się bez trudu znaleźć w katalogu producenta tak, by ich parametry dokładnie pasowały do potrzeb danej konstrukcji. Konstruktorzy oszczędzają dzięki temu tygodnie, a wręcz miesiące, na żmudne wyliczenia i testy różnych układów elementów. W zależności od typu oraz konstrukcji przekładni, motoreduktor może być dedykowany do sporych, średnich lub lekkich obciążeń, a także do długotrwałego bądź krótkotrwałego okresu pracy.
W motoreduktorach, w których zastosowano przekładnie wielostopniowe, można otrzymać niezmiernie wysoki zakres przełożeń, wynoszący nawet do kilkudziesięciu tysięcy.
Motoreduktory – używane w każdej gałęzi gospodarki
Chociaż motoreduktory mogą być budowane w oparciu o kilka wariantów silników (BLDC, AC, DC i szeregowych), rozróżnia się je według rodzaju przekładni umieszczonej na ostatnim stopniu przełożenia. A więc wyróżnia się następujące motoreduktory:
– motoreduktory walcowe oraz płaskie (z przekładnią walcową),
– motoreduktory planetarne (z przekładnią planetarną),
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (wykorzystujące przekładnię stożkową).
Nie ma raczej takiego obszaru gospodarki, w którym nie dałoby się wykorzystać motoreduktora w roli napędu. Czy to przemysł, spedycja lub produkcja żywności, dzięki motoreduktorom poruszają się rozmaite automaty, jak aeratory, linie bagażowe na lotniskach, dachy ruchome albo wyciągi górskie. Szerokie spektrum typów użytych w nich silników i przekładni, ich mocy i rozmiarów spowodowała, że liczbę potencjalnych zestawów, jakie obecnie oferują cenieni światowi producenci motoreduktorów, należy wyrażać już nie w tysiącach, ale zasadniczo w milionach.
Nasz adres:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]