Domowe kiszonki to nie tylko polski przysmak
Kiszonki z warzyw są tak silnie związane z polską kuchnią, że sądzimy, iż jest to typowo słowiański frykas, nieczęsto przygotowywany w innych rejonach świata. Tymczasem kiszonki modne są nie tylko w Europie, ale też w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Azji.
Kiszonki słyną ze swoich własności prozdrowotnych
Historycy potwierdzają, iż metoda konserwowania pożywienia poprzez ich zanurzenie w solance, w soli lub w occie, wykorzystywana jest przez ludzkość od ponad 4 tysiącleci. Proces ten najprawdopodobniej nie wywodzi się nawet z Europy, a z rejonu dawnej Mezopotamii. Pożywienie, które poddaje się fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, bo niskie pH zawiesiny, w której jest ono zanurzone, hamuje rozwój bakterii przyspieszających gnicie. Parę wieków wstecz był to najlepszy sposób, aby wydłużyć okres przydatności do spożycia mięsa, warzyw oraz ryb niekiedy o kilka miesięcy. W związku z tym wynikła tradycja produkowania m.in. kiszonek warzywnych z myślą o jesieni i zimie. Kwaszonki od początku swojego istnienia znane są z aspektów prozdrowotnych, co rzecz jasna jest potwierdzone. Zawierają one np. mnóstwo witaminy C, stąd też marynarze statków, które zaopatrzone były w kiszonki, sporadycznie cierpieli z powodu szkorbutu. Co ciekawe, w naszym języku kwaszonki warzywne określa się potocznie “kiszonkami”, tymczasem kiszonka to… pasza objętościowa dla zwierząt przykładowo z kapusty i słonecznika.
Poza Polską kwaszonki smakują odmiennie
Najczęściej spotykanym warzywem kwaszonym jest ogórek, rozpoznawany generalnie w większości zakątków świata, także w Stanach zjednoczonych i w Kanadzie, gdzie ten wariant przetworów z warzyw nie cieszy się znaczną popularnością. Natomiast ogórki kiszone są tam chyba niezmiernie lubianym uzupełnieniem kanapek, hot-dogów i hamburgerów. W naszym kraju oprócz ogórka, bardzo popularne są kiszona kapusta i buraki, które wykorzystuje się do przygotowania zup oraz surówek. Lecz nie tylko te warzywa da się kisić. W pozostałych krajach świata kisi się m.in. botwinkę, marchew, a także owoce (przykładowo cytryny), a czasami nawet jaja.
Ocet i Solanka wpływają na smak oraz teksturę warzyw, dając im kwasowość i chrupkość. Domowe kwaszonki nie tylko z warzyw, na przestrzeni lat stały się fundamentem bądź ważnym dodatkiem do tysięcy dań narodowych. Warto pamiętać, iż smak kiszonek bywa inny w oddalonych od siebie regionach świata, ponieważ zależy on od dodatków do zalewy, z których korzysta się w procesie kwaszenia. W związku z tym ogórek kiszony według typowego polskiego przepisu, będzie smakował odmiennie niż ten zakiszony np. w Izraelu.
Nasz adres:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice
Mob.: +48 669 997 776
E-mail:
[email protected]