Łańcuchy sniegowe na opony – co warto o nich wiedzieć?

Więcej szczegółów o łańcuchach na opony.

Łańcuchy samochodowe w znacznym stopniu zwiększają przyczepność samochodu w ekstremalnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, głównie na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest m.in. w Norwegii, Turcji i Bułgarii), w innych zaś są one niezbędnym elementem wyposażenia auta jedynie w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Niemczech, Hiszpanii i Polsce). Jak jednak typy łańcuchów na koła znajdziemy?

Rodzaje łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła dzielimy przede wszystkim mając na uwadze ich zastosowanie. Odróżniamy modele skonstruowane z myślą o stosowaniu w samochodach terenowych, dostawczych, osobowych i ciężarowych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się też przekrojem i grubością ogniwa (zazwyczaj jest to kształt rombowy ukośny), wzorem zaplotu oraz mocowaniem, które musi być dopasowane do rodzaju felgi. Rozmaite są też materiały, z których wytwarza się łańcuchy na koła. Obecnie producenci stosują głównie stal tytanową bądź manganową.

Prowadzenie auta z łańcuchami samochodowymi

Montaż łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i na początku może być źródłem sporego stresu. Żeby się go ustrzec się, warto przećwiczyć tę czynność w garażu albo na placu manewrowym. Sama prowadzenie samochodu z łańcuchami wymaga nieco odmiennej techniki. Należy unikać poruszania się po niezaśnieżonych drogach, przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę i buksowania kół. Stosując łańcuchy samochodowych, należy też obowiązkowo sprawdzać ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich eksploatacji.

Nasz adres:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]