Płyta indukcyjna 230V – dla kogo?

Płyta indukcyjna ma wiele zalet: jest wydajna, bezpieczna i łatwa do utrzymania w czystości. Oferuje też wiele przydatnych funkcji, które znacząco ułatwiają gotowanie. Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na jej zakup. Co ważne, do jej podłączenia nie zawsze jest wymagana instalacja trójfazowa tzw. siła. Na rynku można bowiem znaleźć modele zasilane napięciem 230V. Czy taka płyta jest jednak tak samo funkcjonalna i bezpieczna? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w poniższym tekście. 

Montaż płyty indukcyjnej 230V

Obecnie do wyboru są dwa rodzaje modeli:

  • płyta indukcyjna 230V
  • płyta indukcyjna 400V

O tym, którą z nich wybrać, decyduje w głównej mierze instalacja w domu. Od tego zależy komfort i bezpieczeństwo użytkowania sprzętu. Właściwy montaż i podłączenie płyty do sieci elektrycznej zapobiega tzw. wybijaniu korków i chroni przed pożarem. Dlatego o ile montaż w blacie można wykonać samodzielnie, o tyle podłączenie do instalacji wymaga specjalnych uprawnień i zadanie to należy zlecić fachowcom. Płytę 230V należy podłączyć do instalacji jednofazowej, natomiast płytę 400V do instalacji trójfazowej. To pierwsze rozwiązanie sprawdza się szczególnie w starym budownictwie, w którym nie ma tzw. siły. Jakie są więc różnice między tymi dwoma modelami? Przede wszystkim płyta indukcyjna 230V ma mniejszą moc niż urządzenie zasilane napięcie 400V. Różnica ta jest jednak dopiero widoczna podczas gotowania na kilku polach grzewczych równocześnie. Oznacza to nieco dłuższy czas gotowania. Z drugiej strony płyta indukcyjna 230V i tak szybciej przygotowuje posiłek niż tradycyjna kuchenka gazowa. 

Zalety płyty indukcyjnej 230V

Płyta indukcyjna 230V mimo mniejszej mocy oferuje wiele przydatnych funkcji. Jest więc tak samo funkcjonalna i wygodna w obsłudze jak płyta zasilana napięciem 400V. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest timer, który pozwala zaprogramować czas gotowania oraz funkcja AutoBridge. Ta druga pozwala złączyć dwa pola grzewcze, dzięki czemu na płycie można gotować w większych naczyniach lub w garnkach o nietypowych kształtach. Inną, praktyczną opcją jest wykrywanie wielkości naczynia na płycie. Funkcja ta automatycznie dostosowuje powierzchnię grzewczą do średnicy naczynia. Ponadto, płyta indukcyjna 230V jest bezpieczna w użytkowaniu. Dobrej klasy model oferuje między innymi blokadę ustawień, która przydaje się podczas czyszczenia powierzchni. Innym, dobrym rozwiązaniem jest funkcja restart. Oznacza, że płyta automatycznie się wyłącza np. po przypadkowym zalaniu powierzchni.