Żywność eko – nie każdy produkt może zasłużyć na to miano

Jeśli potrzebujesz zdrowej żywności ekologicznej, koniecznie wejdź na https://artmankiszonki.pl/pl/c/Zywnosc-ekologiczna/15.

Od prężnego rozwoju przemysłu żywieniowego, który rozpoczął się w zeszłym stuleciu, wyroby spożywane przez nas na co dzień zaczęto coraz częściej nasycać różnymi związkami przedłużającymi ich świeżość. Ale razem z coraz szerszym zainteresowaniem konsumentów odnośnie tego, co spożywają i jak może to wpływać na ich zdrowie, ostatnio coraz częściej szukają oni produktów wykonanych z żywności ekologicznej.

Żywność eko – z upraw nie korzystających z chemicznych pestycydów i nawozów

Żeby konkretny produkt dostępny w naszym kraju mógł tytułować się „eko”, musi spełnić kilka wymogów. Żywność ekologiczna oraz przetwory z niej wykonane muszą uzyskać odpowiednie certyfikaty wydawane przez wyznaczone do tego instytucje. Główną jednak właściwością spożywczych wyrobów eko jest to, iż użyte do ich przyrządzenia owoce i warzywa kultywowano według najważniejszych norm rolnictwa ekologicznego. To oznacza, iż rolnicy nie używali syntetycznych pestycydów ani nawozów, które mogłyby niekorzystnie oddziaływać nie tylko na zdrowie ludzi, lecz które także szkodzą otoczeniu. Niektóre wszak nawozy zatruwają wody gruntowe bądź powodują zakwaszenie gleby, a opryski upraw silnymi pestycydami nieraz są przyczyną obumierania pożytecznych organizmów. Tymczasem w efekcie ekologicznej uprawy rośliny posiadają niższą zawartość azotynów, azotanów i metali ciężkich, a to oznacza, że mniej tych substancji dostanie się do ciała ich konsumentów.

Kupujesz żywność ekologiczną? Czytaj wnikliwie informacje na opakowaniu

Żywność eko jest poddawana ciągłej kontroli w każdej fazie produkcji, w tym też w trakcie przechowywania i przewozu. Co kluczowe, jeżeli produkt spełnia wymogi, jego wytwórca oprócz standardowych informacji m.in. o możliwych alergenach, warunkach przechowywania, terminie przydatności do spożycia czy wadze netto, kraju produkcji składników, musi dodatkowo obowiązkowo podać numer identyfikacyjny jednostki certyfikującej niniejszy artykuł oraz zamieścić logo produkcji ekologicznej UE, czyli białe gwiazdy, które układają się w kształt listka. Wypatrując ekologicznych przetworów trzeba więc czytać wnikliwie etykiety produktów, a zamawiając je online bezpośrednio od producenta sprawdzić, czy zamieścił on na stronie informację o otrzymanych certyfikatach.

Nasz adres:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]