Kochasz gotować? Zapisz się na kurs food pairingu

Potrzebujesz informacji o food pairing? Dobrze trafiłeś!

Wprawdzie przywykliśmy do konkretnych połączeń smakowych, nie oznacza to, iż łączenie ze sobą potraw, które na pozór kompletnie do siebie nie pasują, nie może dać intrygujących i, co najważniejsze, pysznych wyników. Uświadamiamy sobie to raz za razem. Duży wpływ na nasz smak miało bez wątpienia pojawienie się na rynku nieobecnych dotąd w Polsce artykułów spożywczych oraz otwarcie się na obce zwyczaje kulinarne. Dzięki temu choćby zestawienie mięsa z egzotycznych owocami nikogo już nie szokuje. Ci, którzy posmakowali takich niespotykanych fuzjach aromatów częstokroć zaczynają własne doświadczenia i samodzielnie próbują coraz to bardziej niezwykłych połączeń. Żeby te jednak dały oczekiwane wyniki, należy wcześniej zaopatrzyć się w kulinarną wiedzę.

Food pairing – łączenie smaków w nieprzeciętną, lecz zgodną całość

Chcąc, by nasze kulinarne przygody rzeczywiście okazały się źródłem ekscytacji i umożliwiały ujawnienie nowych smakowych doznań, trzeba postępować zgodnie z kanonami przyjętymi w współczesnej sztuce kulinarnej. Te, oczywiście, są zaledwie wskazówkami, o których nie powinno się zapominać, by aromaty łączyły się w niebanalną, lecz harmonijną całość. Najlepiej zrobimy, jeśli zainteresujemy się food pairingiem. Tym mianem określa się umiejętność zestawiania ze sobą smaków, które generalnie uważane są za kompletnie ze sobą niewspółgrające. Wszelkie zasady food pairingu są jednakże dokładnie przeanalizowane i poparte szczegółową wiedzą z obszaru biochemii, dotyczącą zwłaszcza proporcji danych składników w stosowanych produktach. Food pairing traktuje nie tylko o posiłkach, ale też o napojach (w tym tych zawierających alkohol).

Food pairing polega na dużej wyobraźni oraz wyczuciu

Food pairing wymaga sporej wyobraźni i instynktu, jednak to nie one okazują się najistotniejsze. W większym stopniu liczy się znajomość ilości najrozmaitszych substancji w komponentach potraw oraz tego, jak łączą się one z pozostałymi składnikami. Z tej przyczyny dobrym posunięciem będzie wzięcie udziału w warsztatach z food pairingu prowadzonych przez profesjonalnego szefa kuchni – zwłaszcza, że przekazanie koniecznej wiedzy trwa zazwyczaj kilkanaście godzin.

Nasz adres:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]