Badania operatorów – dlaczego trzeba im się poddać?

Kliknij tutaj jeśli potrzebujesz zamówić badania operatorów Bielsko Biała.

Gdy mówi się o badaniach psychologicznych i psychotechnicznych, zwykle kojarzymy z nimi kierowców, ale nie tylko oni muszą je wykonać. Obowiązek ten regulacje nakładają także na operatorów wózków, dźwigów, koparek i podobnych maszyn. Dlaczego istnieje taka potrzeba i na czym badania te polegają?

Czy badania operatorów są obowiązkowe?

Ustawa precyzyjnie określa, przedstawiciele jakich zawodów muszą poddać się badaniom psychologicznym i psychotechnicznym. Są to przede wszystkim zawody, w których odpowiednia sprawność psychofizyczna jest kluczowa dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób postronnych. Co więcej, jeśli chodzi o środowiska, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, dość często zdarzają się wypadki, a większa część z nich spowodowana jest błędem człowieka, czyli zbyt małą koncentracją, kłopotami ze wzrokiem bądź zbyt wolną reakcją. Zdolności te obniżają się wraz z wiekiem, a także na skutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej właśnie się zalicza, i to powoduje, że robienie tego typu testów jest niezbędne.

Na czym polegają badania operatorów?

Testy, jakim poddaje się operatorów i kierowców, dotyczą w znacznej mierze tego samego. Kontroluje się po pierwsze wzrok, nie tylko ogólnie, ale także jeśli chodzi o widzenie po zmierzchu i umiejętności wzrokowo – ruchowe, a także prędkość reakcji, zdolność oceny odległości oraz poziom koncentracji. Ważna jest również przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe twierdząco lub przecząco, stosowana jest także specjalna aparatura. Zazwyczaj nie zabierają one więcej czasu niż 0,5 godziny.
Jeśli chodzi o to, jak długo badania zachowują ważność, to jest to uzależnione przede wszystkim od wieku badanego. Przeważnie są to trzy-cztery lata, zaś dla osób powyżej pięćdziesiątego roku życia – jeden-dwa lata.

Nasz adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]